Kontakt

tel: 605 102 132
mail: michal.dabrowski@estheticzone.pl
---
ANAMEDICA
Al. Wilanowska 368c lok U4
02-685 Warszawa
---
AMEDICA
ul. Główna 104
05-806 Granica k/Pruszkowa

TOKSYNA BOTULINOWA

 

Toksyna botulinowa typu A jest lekiem pochodzenia naturalnego. Stosowana w niewielkich dawkach blokuje impulsy nerwowe, umożliwiając rozluźnienie mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek. Wstrzyknięcie odpowiednich, niewielkich dawek preparatu likwiduje zmarszczki mimiczne wywołane przez kurczenie się mięśni twarzy pozostawiając wrażliwość skóry na dotyk na niezmienionym poziomie.

Zabieg podawania toksyny botulinowej jest zalecany w momencie powstania zauważalnych zmarszczek – tylko wtedy można skutecznie wygładzić powierzchnię skóry i powstrzymać ich dalsze pogłębianie. Kiedy bruzdy są głębsze stosuje się wyższe dawki toksyny botulinowej często wspomagając końcowy efekt – wypełnieniem kwasem hialuronowym.

WSKAZANIA

1 | usuwanie zmarszczek mimicznych twarzy:

 • zmarszczki na czole
 • pionowe bruzdy między brwiami (lwia zmarszczka)
 • zmarszczki wokół oczu „kurze łapki”
 • zmarszczki na nosie (królicze zmarszczki)

2 | podniesienie opadających powiek

PRZECIWWSKAZANIA
 • ciąża i karmienie piersią
 • stosowanie antybiotyków -aminoglikozydy (np. streptomycyna, gentamycyna, kanamycyna)
 • leki stosowane w celu znieczulenia np. sukcynylocholina, tubokuraryna
 • infekcje wirusowe np. grypa
 • dysfunkcje przewodnictwa nerwowo – mięśniowego
 • miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona, stwardnienie zanikowe boczne
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • stosowanie leków przeciwkrzepliwych (np. takich jak aspiryna)
 • infekcje w miejscach proponowanych wstrzyknięć
 • nadwrażliwość na toksynę botulinową typu A bądź którykolwiek ze składników stosowanego leku
PRZEBIEG ZABIEGU

PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO ZABIEGU

Zalecenia dotyczą przede wszystkim ochrony pacjenta przed późniejszymi następstwami zabiegu pod postacią zwiększonego krwawienia czy krwiaków podskórnych. Dlatego przed zabiegiem nie powinno się przyjmować leków o działaniu przeciwkrzepliwym jak np. aspiryna, nie powinno się spożywać alkoholu (unikać w dniu zabiegu ale i dzień przed, i dzień po) ze względu na jego działanie rozszerzające naczynia i możliwość ich pękania.

Nie zaleca się przeprowadzania zabiegu podczas miesiączki!


PRZEBIEG ZABIEGU

Zabieg polega na podskórnej lub domięśniowej iniekcji niewielkiej ilości toksyny botulinowej typu A. Lek jest podawany cieniutką igłą w określonych obszarach twarzy.

Zabieg jest prawie bezbolesny jednak dla komfortu pacjenta możliwe jest zmniejszenie dolegliwości bólowych przez wcześniejsze schłodzenie nakłuwanej okolicy bądź nałożenie specjalnego kremu o działaniu znieczulającym.

Zabieg trwa 15-30 minut.


POSTĘPOWANIE PO ZABIEGU

Zabieg na ogół pozostawia tylko małe ślady po ukłuciach. Zdarza się lekkie zaczerwienienie, które zwykle ustępuje po około godzinie, może wystąpić zasinienie w miejscu uszkodzenia naczynka. Bezpośrednio po zabiegu zaleca się pionizację(chodzenie, siedzenie, pozycja stojąca) przez 4 godziny jednak nie powinno to utrudnić powrotu do normalnego funkcjonowania.

By nie osłabić działania toksyny botulinowej, przez kilka tygodni po zabiegu nie zaleca się korzystania z sauny, zabiegów wykorzystujących fale radiowe, podczerwieni czy zabiegów laserowych (czyli działania wysokiej temperatury na skórę).

Po 10-14 dniach konieczna jest bezpłatna wizyta kontrolna by ocenić czy nie należy gdzieś dodać preparatu.

UTRZYMYWANIE SIĘ EFEKTU

Pożądany efekt zniwelowania zmarszczek uzyskuje się w ciągu 3-10 dni od zabiegu- zależy to od indywidualnej reakcji pacjenta na lek, od jego wieku, głębokości zmarszczek oraz stanu skóry.

Efekt zabiegu utrzymuje się od 4 do 6 miesięcy – wydłużając się przy kolejnych powtórzeniach.

SKUTKI UBOCZNE

Bezpośrednio po zabiegu, możliwe jest niewielkie zaczerwienienie, jednak objaw ten utrzymuje się maksymalnie do 1 godziny po zabiegu. Istnieje możliwość pojawienia się śladu po wkłuciu igły w postaci małego krwiaka.

SPRAWDŹ CENĘ ZABIEGU
ez
W przypadku pytań wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń na nr 605-102-132 i umów się na konsultację do lekarza.